Nos eljött ennek a cikknek is az ideje.Manapság egyre divatosabbak a különböző vega és vegán étrendek ezek vélt vagy valós pozitív hatásai miatt.Lássuk pontosan miről is van itt szó.
Először is a különbség a vega és a vegán között.A vega vagy vegetáriánus húst nem eszik,de egyéb állati fehérjeforrásokat(tojás,tej) fogyaszt.Számos oka lehet annak ha valaki ilyen étrendet követ,például egyészségügyi,vallási vagy elvi.
A vegán étrend ennél szigorúbb.Semmilyen állati eredetű ételt nem lehet fogyasztani,kizárólag zöldség és gyümölcs.
Lássuk mik ennek az étrendnek a pozitív hatásai.A jobb és könnyebb emészthetőség.Mind a gyomrot mind a beleket,így a teljes emésztőrendszert kevésbé terhelik a növényi tápanyagok.A hús illetve annak emészthetetlen maradéka sokáig a belekben rohad.A növények mikronutriens(vitamin és ásványi anyag) tartalma kifejezetten magas,főleg a húsokhoz képest(amik jellemzően nem,vagy alig tartalmaznak).Az emésztéshez,és az emésztőrendszer jó működéséhez nélkülözhetetlen rostokat főként a növényi tápanyagok tartalmazzák.Ezen felül az antioxidáns és a szervrendszerre gyakorolt megszámlálhatatlan pozitív hatás is a növényi tápanyagok mellett szól.
De mi az árnyoldala a dolognak?A nagyon alacsony makronutriens(főleg fehérje)tartalom.Ha ez még önmagában nem lenne elég baj erre rájön a növényi fehérje alacsony biológiai értéke,a rossz aminosav profil és az ár.A növényi étrend mellett sokan hajlamosak megfeledkezni a vitamin és ásványi anyag kiegészítésről,mivel bár egy jól összerakott növényi étrend tartalmaz minden szükséges mikrotápanyagot,a mennyiségük sajnos nem elég.Ez főként a műtrágyázásnak,a túltermelésnek és a növényi tápérték drámai romlásának köszönhető.A növényi étrendek másik hátránya,hogy nehézkes az összeállításuk.A rossz aminosav profilok miatt úgy kell a fehérjeforrásokat összeválogatni,hogy azok egy kerek egészet alkossanak.
Mint láthatjátok megvan ennek az étrendnek az előnye és a hátránya is.Én azon a véleményen vagyok,amit korábban már írtam:az ember alapvetően mindenevő,viszont a táplálkozásában növényi túlsúlynak kell lenni a húshoz képest.Ez nem feltétlenül a legjobb az izomépítés szempontjából de az biztos,hogy ez a legegészségesebb,és azt hiszem az egészség fontosabb mint az,hogy valaki izmos e.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.